Licensed to Bureau Valley High School   HY-TEK's Meet Manager 5/8/2017 07:02 PM
            2017-4-3 Home Coed with Fieldcrest and Henry - 4/3/2017            
                      Teams - BV, Henry, Fieldcrest, Ohio                      
                                  Manlius, Il                                  
                                    Results                                    
 
Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fulton  'A'                                         45.70      45.96    6   
     1) Ernst, Leo                      2) McLuckie, Nathan               
     3) Skiles, Michael                 4) Norman, Sam                    
  2 Wethersfield  'A'                                   45.78      46.73    4   
     1) Bumphrey, Bryce                 2) Tuthill, Riley                 
     3) Ponce, Bryan                    4) Buresh, Ben                    
  3 Kewanee  'A'                                        47.58      46.95    2   
     1) Mabalcan, Deshawn               2) Robinson, Lewis                
     3) Robleto, Ezequiel               4) Rohrig, Camron                 
     5) VanWassenhove, Owen             6) Davis, Carter                  
  4 Bureau Valley  'A'                                  47.27      47.15  
     1) Hockings, AJ                    2) Schoff, Eric                   
     3) Herr, Bryan                     4) Barnett, Kale                  
 
Boys 4x200 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bureau Valley  'A'                                1:38.21    1:36.73    6   
     1) Nugent, Mac                     2) Moore, Payton                  
     3) Whitford, Kendile               4) Schoff, Hunter                 
  2 Wethersfield  'A'                                 1:35.22    1:39.34    4   
     1) Bryan, Alex                     2) Bumphrey, Bryce                
     3) Tuthill, Riley                  4) Buresh, Ben                    
  3 Kewanee  'A'                                      1:42.97    1:43.83    2   
     1) Robleto, Ezequiel               2) Crowe, Xavier                  
     3) Sauer, Carson                   4) Alvarado, Felipe               
     5) Israel, Jeremiah                6) Rohrig, Camron                 
  4 Galva  'A'                                        1:55.00    1:56.72  
     1) Allen, Joshua                   2) Ginther, Gavin                 
     3) Hodge, Tyvin                    4) Larson, Knute                  
 
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wethersfield  'A'                                 3:35.55    3:40.76    6   
     1) Ponce, Bryan                    2) Buresh, Ben                    
     3) Davis, Kyle                     4) Fisher, John                   
  2 Fulton  'A'                                       3:46.26    3:41.58    4   
     1) Skiles, Michael                 2) McLuckie, Nathan               
     3) Holesinger, Dayne               4) Norman, Sam                    
  3 Bureau Valley  'A'                                3:43.67    3:51.38    2   
     1) Barnett, Kale                   2) Whitford, Kendile              
     3) Sierens, Bradley                4) Bitting, Kurt                  
 
Boys 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bureau Valley  'A'                                9:02.96    9:44.04    6   
     1) Bitting, Kurt                   2) Batten, Devan                  
     3) Catton, Austin                  4) Sierens, Bradley               
  2 Wethersfield  'A'                                 9:17.39   10:33.14    4   
     1) Early, Austin                   2) Charlet, Jared                 
     3) Woertz, Leighton                4) Fisher, John                   
  3 Kewanee  'A'                                     10:46.50   10:41.28    2   
     1) Davis, Carter                   2) VanWassenhove, Owen            
     3) Hernandez, Isaac                4) Hand, Hunter                   
     5) Alvarado, Felipe                6) Sauer, Carson                  
     7) Robleto, Ezequiel               8)                                
 
Boys 800 Sprint Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kewanee  'A'                                      1:48.42    1:43.02    6   
     1) Mabalcan, Deshawn               2) Robinson, Lewis                
     3) Israel, Jeremiah                4) Russell, Kavon                 
     5) Alvarado, Felipe                6) Davis, Carter                  
     7) Nolan, Tim                      8)                                
  2 Bureau Valley  'A'                                1:40.00    1:52.06    4   
     1) Hockings, AJ                    2) Herr, Bryan                    
     3) Wirth, Jacob                    4) Griffin, Trevor                
  3 Galva  'A'                                        1:44.59    1:53.96    2   
     1) Scheper, Daan                   2) Stone, AJ                      
     3) Koga, Da-Mon                    4) Russell, Ryan                  
  4 Wethersfield  'A'                                 1:40.00    2:02.64  
     1) Alepra, David                   2) Matney, Hunter                 
     3) Jenkin, Kirk                    4) Evans, Preston                 
 -- Fulton  'A'                                       1:47.00         DQ  
     1) Ernst, Leo                      2) Schmidt, Jacob                 
     3) Holesinger, Dayne               4) Schipper, Kyle                 
 
Boys 1600 Sprint Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Galva  'A'                                        4:32.92    4:03.54    6   
     1) Scheper, Daan                   2) Stone, AJ                      
     3) Sopiars, Peyton                 4) Foley, Caelin                  
  2 Fulton  'A'                                       3:48.00    4:23.98    4   
     1) Schmidt, Jacob                  2) Schipper, Kyle                 
     3) Gossard, Hunter                 4) Stoecker, Keegan               
  3 Bureau Valley  'A'                                4:48.21    4:39.10    2   
     1) Cade, Trevin                    2) Horner, Casey                  
     3) Glaski, Zander                  4) Batten, Devan                  
  4 Wethersfield  'A'                                 4:01.00    5:13.68  
     1) Weisbrook, Alex                 2) Miller-Schipper, Caleb         
     3) Woertz, Leighton                4) Mosley, Cody                   
 
Boys Distance Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bureau Valley  'A'                                9:47.01   12:05.15    6   
     1) Griffin, Trevor                 2) Bitting, Kurt                  
     3) Catton, Austin                  4) Sierens, Bradley               
  2 Wethersfield  'A'                                12:45.00   12:12.63    4   
     1) Bryan, Alex                     2) Davis, Kyle                    
     3) Charlet, Jared                  4) Early, Austin                  
  3 Galva  'A'                                                  12:25.79    2   
     1) Sopiars, Peyton                 2) Niemeyer, Trenton              
     3) Russell, Ryan                   4) Foley, Caelin                  
     5) Koga, Da-Mon                    6) Stone, AJ                      
  4 Fulton  'A'                                      12:30.00   13:17.98  
     1) Schmidt, Jacob                  2) Decker, Garrett                
     3) Hughes, Travis                  4) Stoecker, Keegan               
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bureau Valley  'A'                                1:25.54    1:18.02    6   
     1) Moore, Payton                   2) Nugent, Mac                    
     3) Wirth, Jacob                    4) Schoff, Hunter                 
  2 Kewanee  'A'                                                 1:27.47    4   
     1) Robleto, Ezequiel               2) Nolan, Tim                     
     3) Crowe, Xavier                   4) Rohrig, Camron                 
     5) Israel, Jeremiah                6)                                
 
Boys High Jump Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nugent, Mac                  Bureau Valle         5-11.00    6-00.00    3   
  2 Schoff, Eric                 Bureau Valle         5-00.00    5-00.00    3   
 
Boys Pole Vault Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schoff, Hunter               Bureau Valle        13-03.00   12-06.00    2   
  2 Tuthill, Riley               Wethersfield        11-09.00   12-00.00    1   
  3 Barnett, Kale                Bureau Valle        11-00.00   11-00.00    2   
  4 Whitford, Kendile            Bureau Valle        10-06.00   10-06.00    2   
  5 Samuels, Julian              Wethersfield        10-03.00   10-00.00    1   
  5 Robleto, Ezequiel            Kewanee             10-00.00   10-00.00    1.33
  7 Robinson, Lewis              Kewanee              8-08.00    9-00.00    1.33
  8 Hand, Hunter                 Kewanee              8-06.00    8-00.00    1.33
 -- Fisher, John                 Wethersfield         8-07.00         NH  
 
Boys Long Jump Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mabalcan, Deshawn            Kewanee             18-03.00   19-03.00    2   
  2 Robinson, Lewis              Kewanee             21-05.00   18-10.00    2   
  3 Nugent, Mac                  Bureau Valle        17-11.00   17-08.00    1   
  4 Ponce, Bryan                 Wethersfield        19-09.00   17-04.50    2   
  5 Moore, Payton                Bureau Valle        20-04.00   16-11.00    1   
  6 Samuels, Julian              Wethersfield        17-09.00   16-06.50    2   
  7 Davis, Kyle                  Wethersfield        19-06.00   16-04.50    2   
  8 Stone, AJ                    Galva               17-01.50   15-07.00  
  9 Larson, Knute                Galva                          12-10.50  
 
Boys Triple Jump Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Payton                Bureau Valle        39-00.00   38-11.25    1.33
  2 Sopiars, Peyton              Galva               40-01.00   38-11.00  
  3 Holesinger, Dayne            Fulton              37-06.50   38-09.75    2   
  4 Ponce, Bryan                 Wethersfield                   37-06.25    0.66
  5 Schipper, Kyle               Fulton              36-10.00   37-02.00    2   
  6 Barnett, Kale                Bureau Valle        35-08.00   35-09.25    1.33
  7 Samuels, Julian              Wethersfield                   34-09.50    0.66
  8 Bryan, Alex                  Wethersfield                   34-09.25    0.66
  9 Foley, Caelin                Galva                          33-07.50  
 10 Russell, Ryan                Galva               33-08.25   33-00.00  
 11 Herr, Bryan                  Bureau Valle        34-04.00   32-05.00    1.33
 12 Stoecker, Keegan             Fulton              34-01.00   32-03.00    2   
 
Boys Shot Put Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLuckie, Kyle               Fulton              51-10.00   54-02.00    2   
  2 Schoff, Eric                 Bureau Valle        40-07.00   40-03.00    1.33
  3 Eshelmen, Lee                Bureau Valle        38-02.25   39-07.50    1.33
  4 Jenkin, Kirk                 Wethersfield        40-03.00   38-08.50    0.66
  5 Davis, Carter                Kewanee             38-07.50   37-08.00  
  6 Alepra, David                Wethersfield        40-02.00   37-03.50    0.66
  7 Shaver, Brady                Fulton              41-02.00   36-11.00    2   
  8 Crowe, Xavier                Kewanee             37-04.50   36-07.00  
  9 Evans, Preston               Wethersfield        35-11.00   35-02.00    0.66
 10 Wirth, Jacob                 Bureau Valle        32-05.50   34-02.00    1.33
 11 Williams, Dustin             Fulton              32-00.00   33-08.00    2   
 
Boys Discus Throw Relay Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schoff, Daniel               Bureau Valle          138-08     135-09    2   
  2 McLuckie, Kyle               Fulton                132-03     128-03    1.33
  3 Alepra, David                Wethersfield          116-07     120-06    0.66
  4 Israel, Jeremiah             Kewanee               113-00     103-07  
  5 Evans, Preston               Wethersfield           99-02      99-09    0.66
  6 Correll, Konner              Fulton                 99-03      94-01    1.33
  7 Wirth, Jacob                 Bureau Valle           90-01      92-02    2   
  8 Shaver, Brady                Fulton                101-00      91-04    1.33
  9 Eshelmen, Lee                Bureau Valle          101-07      87-05    2   
 10 Matney, Hunter               Wethersfield           68-10      82-03    0.66
 11 VanWassenhove, Owen          Kewanee                77-09      75-08  
 12 Ginther, Gavin               Galva               71-08.50      67-04  
 13 Allen, Joshua                Galva                             61-02  
 14 Schmidt, Douglas             Galva                  70-00      56-11  
 
Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kewanee  'A'                                        48.53      49.43    6   
     1) Nolan, Tim                      2) Alvarado, Felipe               
     3) Crowe, Xavier                   4) Israel, Jeremiah               
     5) Sauer, Carson                   6)                                
  2 Bureau Valley  'A'                                  50.24      52.28    4   
     1) Cade, Trevin                    2) Horner, Casey                  
     3) Glaski, Zander                  4) Griffin, Trevor                
  3 Galva  'A'                                          49.12      55.91    2   
     1) Allen, Joshua                   2) Larson, Knute                  
     3) Hodge, Tyvin                    4) Schmidt, Douglas               
  4 Wethersfield  'A'                                   45.78      56.17  
     1) Fisher, John                    2) Samuels, Julian                
     3) Huggins, Jorden                 4) Foster, Andy                   
 
Boys Shot Put Relay Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Green, Joe                   Bureau Valle        41-05.00   40-10.00    2   
  2 Cade, Trevin                 Bureau Valle        35-01.50   35-05.50    2   
  3 Correll, Konner              Fulton              32-04.00   34-06.00  
  4 Foster, Andy                 Wethersfield        33-00.50   31-09.50    1.33
  5 Heinrich, Ernie              Galva               31-04.00   30-08.00    0.66
  6 VanZuiden, Trae              Fulton              26-07.00   30-06.00  
  7 Ince, Chase                  Wethersfield        29-02.00   30-03.00    1.33
  8 Horner, Casey                Bureau Valle        31-01.00   30-00.00    2   
  9 Allen, Joshua                Galva               27-05.00   29-01.00    0.66
 10 Schmidt, Douglas             Galva               28-10.00   27-09.50    0.66
 11 Mosley, Cody                 Wethersfield                   27-08.00    1.33
 12 Tucker, Tristan              Kewanee             20-03.00   21-00.50  
 13 Keel, Drake                  Kewanee             20-09.00   20-01.00  
 
Boys Discus Throw Relay Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Green, Joe                   Bureau Valle          115-04     118-02    2   
  2 Foster, Andy                 Wethersfield           85-00     111-07    1.33
  3 Horner, Casey                Bureau Valle           84-07      84-07    2   
  4 Williams, Dustin             Fulton                         81-00.50    1   
  5 Cade, Trevin                 Bureau Valle                      80-04    2   
  6 Early, Austin                Wethersfield                      76-02    1.33
  7 Ince, Chase                  Wethersfield                      68-10    1.33
  8 VanZuiden, Trae              Fulton                            65-01    1   
  9 Tucker, Tristan              Kewanee                56-03      57-10  
 10 Keel, Drake                  Kewanee                           40-01  
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Bureau Valley               60        2) Wethersfield               36   
    3) Fulton                      30        4) Kewanee                    24   
    5) Galva                       10                                           
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 3 Events Scored
===============================================================================
    1) Bureau Valley               16        2) Wethersfield                8   
    3) Kewanee                      6        4) Galva                       4   
    5) Fulton                       2